Útěky Lídy Baarové: Josef Škvorecký

O představení: "... Život Lídy Babkové – později Baarové (1914 – 2000) – připomínal dramatický velkofilm. Hvězdnou kariéru odstartovala jako 17letá studentka konzervatoře a za pár let jí ležel u nohou takřka celý filmový svět. Okouzlovala nejen své filmové partnery, ale i vlivné politiky. V jiné zemi, v jiné době by to snad nic neznamenalo. Jenže tady šlo o Německo na pokraji 2. světové války a o špičky nacistické strany. Tušila, že si zahrává s ohněm, ale neměla sílu uniknout. Nabídku práce v Hollywoodu nakonec odmítla, což později považovala za svou osudovou chybu.

V 80. letech vedl Josef Škvorecký (1924 – 2012) s Lídou Baarovou dlouhé rozhovory, které byly zachyceny na 18hodinové nahrávce. Škvorecký tento materiál zpracoval do podoby vzpomínkové biografie a pod názvem Útěky vydal ve svém kanadském nakladatelství Sixty-Eight Publishers (ve volné řadě memoárů vydal také knihu o Adině Mandlové Dneska už se tomu směju). Česky vyšly Útěky teprve v roce 2009 a podle očekávání se nejen díky atraktivnímu obsahu, ale také díky Škvoreckého skvělému vypravěčskému umění staly bestselerem.

Baarová se jako kontroverzní osobnost objevuje v řadě jiných uměleckých děl – připomeňme alespoň knihu Gottland Mariusze Szczygiela, která se u nás dočkala už dvou divadelních adaptací, nebo oceňovanou inscenaci Goebbels/Baarová Pražského komorního divadla.
Naše inscenace není historickým dokumentem ani objektivním životopisem české herečky, která za sebou i po své smrti zanechala spoustu otazníků. Je nahlédnutím do jejích více či méně pravdivých vzpomínek, tedy spíše obrazem, jaký o sobě sama chtěla vytvořit. Ústředním motivem budou stejně jako v předloze útěky, tedy pokusy uniknout nebezpečí a zachránit vztahy, kariéru a v neposlední řadě holý život..."

  • Adaptace: Jitka Škápíková a Michal Bureš
  • Scéna a kostýmy: Sylva Marková j. h.
  • Hudba: Richard Mlynář j. h.
  • Výběr archivních snímků: Gabriel Gössel j. h.
  • Projekce: Tomáš Hrůza j. h.
  • Dramaturgie: Alžběta Matoušková
  • Režie: Michal Bureš j. h.

Premiéra: 20. května 2012, Slezské divadlo Opava

Odkazy: divadlo-opava.cz / novinky.cz

Útěky Lídy Baarové, Josef Škvorecký, činohra, 2012, Slezské divadlo Opava
Útěky Lídy Baarové, Josef Škvorecký, činohra, 2012, Slezské divadlo Opava

Fragment ze scénické videoprojekce

Video o představení