Realizace scénické videoprojekce v rámci mezinárodního operního projektu K. Ditters: David v režii Rocca.

Inscenace byla uvedena na Festival Hortus Magicus Kroměříž (open-air) a Olomouc Baroque Festival.

Jedná se o komponované video portréty hlavní postavy, kterou ztvárnila uznávaná tanečnice a herečka Andrea MiltnerJednotlivé výrazy portrétů jsou stylizované do odstínů šedi a v postprodukci dynamicky upravená kresba kůže evokující stáří – mládí. Portrét je živě promítán na projekční plochu (cca 9 x 5 m) umístěnou v parku, nebo nádvoří diagonálně za pódiem. Může se zdát, že projekce je separována mimo scénu, ale tím, že je pohyb herců a tanečníků rozehrán v celé šíři exteriéru, tak se objekt s plátnem stává nedílnou součástí scény. Projekce je jakýmsi vizuálním monumentem v pozadí celé scény. Tento dominantní vizuální prvek byl použit v druhé části scénicky provedeného oratoria.

V případě tohoto projektu jsem jako autor měl zcela volné ruce a při zrodu finální podoby hrála velkou roli náhoda, jak tomu již bylo mnohokrát při mé spolupráci s Roccem. 

Formát: Videoprojekce na plátno 9 x 5m
Celková délka: cca 50 min.
Použité technologie: BMPCC 6K, BRAW, DaVinci Resolve Studio 17, živé odbavení v Resolume Arena, projektor 16.000 ANSI, Airscreen s černou fólií.

Premiéra: 7. srpna 2021, festival Hortus Magicu, Kroměříž

Realizační tým

režie a scénografie: Rocc
hudební nastudování: Veronika Manová
choreografie: Sanja Nešković Peršin
kostýmy – Borjan Litovski
videoprojekce – Tomáš Hrůza
světla – Ondřej Zunt
produkce – Studio Volantes

Odkaz na web inscenace: https://www.baroknislavnosti.cz/cs/karl-ditters-david

O inscenaci

„V tomto vyprávění o odvaze, víře a smělosti ožívá jeden z nejznámějších biblických příběhů. David, krotký pastýř, který má rád hudbu a poezii, uslyší nebeský hlas, který ho, obyčejného mladíka, vybere stát se velkým zachráncem svého národa. Vnitřní rozhodování není snadno: opustit otce a domov a postavit se tváří v tvář s nepřekonatelným Goliášem. David nakonec svou vynalézavostí a hlubokou vírou v dobro porazí obra, a díky své udatností stane se z něj posléze král izraelský.

Původně barokní oratorium bude uvedeno v historicky poučené interpretaci a inscenováno jakožto aktuální příběh o odhodlání a vnitřní odvaze naproti vždy přítomnému zdánlivě nepřekonatelnému nebezpečí. „David“ je vytvořen jako mezinárodní interdisciplinární projekt, do kterého jsou kromě historicky poučené interpretace hudby zapojeny rovněž složky herecké, výrazově-taneční a současně výtvarné s použitím videoprojekcí obsahujících rovněž živé komponování záběrů hlavní hrdinky během samotného představení.

Nechte se vtáhnout do Davidova příběhu a zjistěte, co i dnes znamená opravdová odvaha.“

Odkazy

operaplus.cz, hortusmagicus.cz, baroknislavnosti.cz

Ukázky z projektu

Fotografie z představení